مگس پران Floaters

مگس پران Floaters

  • خانه
  • -
  • بیماری های چشم
  • -
  • مگس پران Floaters

گاهي اوقات ممکن است کدورت هايي به اشکال مختلف مثل پرز،خطوط کوچک،  تکه ابر،نقاط يا دوايرکوچک و …..به صورت شناور  در ميدان بينائيتان ببينيد. اينها را اصطلاحا مگس پران يا فلوتر مي ناميم.  اين کدورت ها اغلب زماني که به يک زمينه صاف مثل ديوار سفيد يا آسمان آبي نگاه مي کنيد، ديده مي شوند. در واقع اينها توده هاي خيلي کوچک ژل يا سلول  در داخل “زجاجيه” هستند. زجاجيه مايع ژل مانند شفافي است که فضاي دروني چشم را پر کرده است

گرچه به نظر مي رسد که اين اشکال در جلوي چشمتان در حال حرکتند، در واقع اين ها در درون زجاجيه شناورند.زمانکه شما نگاه مي کنيد، سايه اين اجسام شناور روي پرده شبکيه چشمتان حس مي شود. پرده شبکبه لايه اي عصبي است که در قسمت عقبي چشم قرار گرفته و نور را درک کرده ،اجازه مي دهد اشياء را ببينيد.

 

علل مگس پران چيست؟

زماني که به ميانسالي مي رسيم،  ژل رجاجيه متراکم  و کم حجم مي شود و در نتيجه  توده يا رشته هايي در آن ايجاد مي شود.ژل رجاجيه از قسمت پشتي چشم فاصله گرفته و و باعث جداشدگي خلفي زجاجيه مي شود. اين پديده علت شايع مگس پران است

جداشدگي خلفي زجاجيه در افراد زير شايع تر است:

افراد نزديک بين

افراديکه سابقه عمل کاتاراکت (آب مرواريد)دارند

افرادي که تحت ليزر ياگ قرار گرفته اند. ( در بعضي موارد مدتي پس از عمل آب مرواريد و گذاشتن لنز داخل چشمي کپسول عدسي که لنز در آن کار گذاشته شده، دچار کدورت مي شود و باعث افت بينائي ميشود.  در اين مورد کدورت کپسول پشت لنز با ليزر ياگ پاک و مسير ديد باز مي شود)

افرادي که سابقه التهاب داخل چشمي دارند

ظهور مگس پران ، بخصوص اگر به صورت ناگهاني باشد؛ مي تواند به عنوان زنگ خطر باشد. در صورت بروز ناگهاني مگس پران، بخصوص  اگر بالاي 45 سال هستيد، يک  راست سراغ چشم پزشک برويد

 

آيا مگس پران مشکل جدي و خطرناکي است؟

اگر زجاجيه به علت کاهش حجم از ديواره چشم فاصله بگيرد، مي تواند منجر به سوراخ و پارگي پرده شبکيه شود.اين وضعيت گاهي باعث خونريزي داخل چشمي مختصري مي شود که خود ممکن است به شکل مگس پران جديد بروز کند.

از آنجايي که پارگي و سوراخ شبکيه مي تواند منجر به جداشدن آن شود، هميشه به عنوان خطري جدي محسوب مي شود. پس بايد در شرايط زير دراولين فرصت چشم پزشکتان را ببينيد:

 

بروز ناگهاني حتي يک مگس پران

بروز ناگهاني جرقه هاي نوراني.

 اگر علائم ديگري نظير از بين رفتن ديد قسمت هايي از ميدان بينائي مشاهده شد، بايد بلافاصله توسط چشم پزشک معاينه شويد

 

با مگس پران چه کنيم؟

چون بايد از وضعيت پرده شبکيه چشمتان در ارتباط با احتمال پارگي آن مطلع شويد،لازم است در صورت بروز ناگهاني مگس پران با چشم پزشک تماس بگيريد.

مگس پران ها ممکن است در مسير ديد قرار گرفته و بخصوص موقع مطالعه مزاحم شما شوند . با حرکت چشمتان به بالا و پايين مي توانيد آنها را از مسير بينائيتان جابجا کنيد.

گرچه بعضي از مگس پران ها ممکن است در مسير ديد شما باقي بمانند، بسياري از آنها به مرور ناپديد شده و مزاحمتشان کم مي شود. حتي اگر سالها تعدادي مگس پران داريد،  به محض ظهور مگس پران جديد بايد توسط چشم پزشک معاينه شويد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.