بلفاریت Blepharitis

بلفاریت Blepharitis

  • خانه
  • -
  • بیماری های چشم
  • -
  • بلفاریت Blepharitis

بلفاريت يعني التهاب لبه پلکها. اين بيماري پوست لبه پلکها ( علي الخصوص جاييکه مژه ها بيرون مي آيند) را درگير مي کند.معمولا زماني که غدد چربي کوچکي که در لبه پلکها قرار دارند؛ عملکرد طبيعي نداشته باشند، بلفاريت ايجاد مي شود. زماني که اين غدد چربي خوب کار نکنند، ممکن است رشد باکتري ها زياد شده و باعث التهاب، تحريک و خارش پلکها شود. بلفايت در اغلب موارد مزمن بوده و درمان آن مشکل است. اگرچه بلفاريت مزاحم و آزار دهنده است اما باعث آسيب بينايي نمي شود.    

علائم و نشانه هاي بلفاريت

علائم و نشانه هاي بلفاريت عبارتند از:

·        قرمزي چشم و اشکريزش

·        احساس شن ريزه و سوزش در چشم

·        خارش پلکها

·        قرمزي و تورم لبه پلکها

·        پوسته پوسته شدن پوست اطراف چشم ها

·        قي کردن لبه پلکها موقع بيدار شدن از خواب

·        حساسيت به نور

·        اشک کف آلود

·        رويش مژه ها در جهات غير طبيعي

·        ريختن مژه ها

پلکها ممکن است چرب و پوسته پوسته باشند و شوره به مژه ها چسبيده باشد. اين مواد باعث به هم چسبيدن مژه ها در موقع خواب مي شود. اگر صبح ها هنگام بيدار شدن از خواب مژه هايتان به بهم مي چسبد، نگران نشويد. گاهي اوقات نيز صبح ها ترشحات خشک شده اشک در گوشه چشم مشاهده مي شود.

علل بلفاريت

بيماري هاي توأم با بلفاريت عبارتند از :

·        درماتيت سبوره اي ( التهاب پوست توأم با شوره) – شوره در موهاي سر و ابرو

·        عفونت با باکتري

·        اختلال عملکرد غدد چربي لبه پلکها

·        جوش صورت (رزاسه) – يک بيماري پوستي با قرمزي صورت

بلفاريت ممکن است به علت ترکيبي از فاکتورهاي مختلفي باسد. در موارد کمتري بلفاريت مي تواند ناشي از آلرژي و يا آلودگي با مژه ها شپش باشد.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنيم؟

اگر علي رغم رعايت بهداشت و نظاغت منظم پلکها علائم و نشانه هاي بيماري بهبود نيافت به چشم پزشک مراجعه کنيد.

 

بررسي و تشخيص

 

پس از معاينه دقيق پلکها و چشم هايتان، چشم پزشک مي تواند بلفاريت را تشخيص دهد. گاهي اوقات ممکن است از بقاياي مواد چسبيده به پلکها و  مژه ها ار نظر احتمال وجود باکتري نمونه برداري شود.   

عوارض بلفاريت

اگر مبتلابه بلفاريت هستيد، ممکن است دچار ريزش مژه، رويش غير طبيعي مژه ها (رويش در جهات غير طبيعي)، و يا اسکار (نسج جوشگاه) ناحيه پلک شويد. ساير عوارض احتمالي توأم با بلفاريت عبارتند از:

گل مژه.  گل مژه عبارتست از عفونت باکتريايي که در نزديکي ريشه مژه ها ايجاد مي شود. گل مژه به صورت توده اي دردناک در لبه يا داخل پلک تظاهر مي کند. معمولا گل مژه از سمت پوست پلک بيشتر مشهود است.    

شالازيون. شالازيون زماني ايجاد مي شود که مجراي يکي از غدد کوچک چربي موجود در لبه پلک مسدود شود. غده چربي ممکن است عفوني شده و باعث قرمزي و تورم پلک شود. بر خلاف گل مژه، شالازيون بيشتر به سمت داخلي پلک برجسته است.

اشکريزش يا خشکي چشم. ترشحات غير طبيعي  چربي و ساير بقاياي آزاد شده از پلکها مثل شوره ها مي تواند در اشکتان تجمع يابد. در نتيجه لايه اشکي غير طبيعي نمي تواند سطح چشم را بخوبي مرطوب و لغزنده کند. اين وضع باعث تحريک چشم و اشکريزش مي شود. از طرفي التهاب همراه با بلفاريت با ساير غدد پلک تداخل کرده و منجر به خشکي چشم مي شود.  

قرمزي مزمن چشم. بلفاريت مي تواند باعث قرمزي راجعه چشمها (کنژنکتيويت) شود.
آسيب قرنيه. تحريک مداوم، ناشي از التهاب پلک يا برخورد مژه هاي غيرطبيعي و خم شده ممکن است باعث جراحت و زخم قرنيه شود. اشک ناکافي نيز مي تواند به ايجاد عفونت قرنيه دامن بزند.     
 

درمان

 

درمان بلفاريت ممکن است مشکل باشد. درمان شامل رعايت کامل بهداشت پلک – نظافت منظم ناحيه پلک – براي کنترل علائم و نشانه ها و جلوگيري از عوارض است. اگر مشکلتان برطرف نشد به پزشک مراجعه کنيد. پزشک ممکن است پماد آنتي بيوتيک تجويز کند. در موارد شديد، ممکن است قطره هاي آنتي بيوتيک يا استيروئيد (کورتون) تجويز شود. اگر بلفاريت ناشي از يک عامل زمينه اي نظير شوره يا آکنه روزاسه باشد، درمان بيماري زمينه اي مي تواند باعث بهبود علائم بلفاريت شود.

بندرت بلفاريت بکلي ناپديد مي شود. حتي با درمان موفق عود شايع است. با بهداشت و تميزي دقيق پلک مي توان بيماري را تحت کنترل در آورد.   

 

مراقبت هاي فردي

اگر مبتلا به بلفاريت هستيد، درمان زير را روزي يک تا دو بار انجام دهيد:

  • چشم هايتان را ببنديد و به مدت ده دقيقه روي آن کمپرس گرم بگذاريد.
  • بلافاصله پس از آن، چند قطره شامپو بچه با کمي آب ولرم مخلوط کرده هم بزنيد و با اپليکاتور (گوش پاک کن) آغشته به آن قطره هاي چربي و شوره ها را از ريشه مژه ها و لبه پلکتان پاک کنيد.
  • پلکهايتان را با آب گرم ، آب بکشيد و با حوله تميز خشک کنيد.

لازم است پاي مژه هايتان را کاملا تميز کنيد. براي اين منظور ، پلکتان را از کره چشم دور کرده و فاصله دهيد و با ملايمت تميز کنيد تا به قرنيه چشمتان آسيب نرسانيد. از پزشک خود بخواهيد تا در صورتيکه صلاح مي داند ، محلول آنتي بيوتيکي نيز تجويز کند تا پس از شستشو استفاده کنيد.

اين کار را تا زمانيکه علائم و نشانه هاي بيماري از بين برود ادامه دهيد. اگرچه ممکن است شما بتوانيد تدريجا تعداد دفعات شستشو را کاهش دهيد؛ ولي بايد براي تحت کنترل نگهداشتن بيماري مراقبت هاي روزمره را ادامه داد. اگر دوباره بيماري شعله ور شد، مراقبت فردي يک يا دو بار در روز را از سر بگيريد.

اگر شوره نيز داريد، استفاده  از شامپوهاي ضد شوره ممکن است علائم را تخفيف دهد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *